| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 91a81e5ae1998cb134953140be0dd565973716b4 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T23:26:22Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T07:20:05.637600014Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260522.28 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.28/0 |
| upload-time | 2026-05-22T13:01:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.42GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.06GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.56GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.03GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.18GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.98GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.51GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 54.3M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.33M ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.87M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 69.6M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.86M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.91M ± 8% |
| [Geomean] | 12.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.15G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.12G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.85G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.38G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 2.09G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.1M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.90M ± 0% |
| [Geomean] | 3.77M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 135M ±86% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.67M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 262M ±85% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.01M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 13.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 306M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 64.7M ±250% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 367M ±92% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 127M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.50M ± 0% |
| [Geomean] | 51.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 0% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.82M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.02M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.84M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08M ± 4% |
| [Geomean] | 3.42M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.28G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.12G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.31G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.21G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.53M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.50M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 790k ±14% |
| [Geomean] | 1.10M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |