| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | abdc5da461185ab87c1240384e9a66339219f766 |
| experiment-commit-time | 2026-05-21T15:14:15Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T08:45:49.073661544Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260522.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.32/0 |
| upload-time | 2026-05-22T15:36:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 91.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.4µs ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 4% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.63GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.43GB ±14% |
| [Geomean] | 5.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.76GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.29GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.18GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.64GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 558M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 289M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 554M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 296M ±15% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.58G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.5G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.6G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.56G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.1G ±87% |
| [Geomean] | 12.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 330M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 227M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 220M ±31% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 757M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 445M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 819M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 456M ±12% |
| [Geomean] | 722M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.47G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.56G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.19G ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.42G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.53G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.83G ±81% |
| [Geomean] | 4.17G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.9k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 4% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 655k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.7k ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 682k ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.3k ± 4% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 183M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 7% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.7G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3G ±75% |
| [Geomean] | 15.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 207M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 192M ±39% |
| [Geomean] | 161M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 301M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 330M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.24G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.60G ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.63G ±114% |
| [Geomean] | 1.37G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 4% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 4% |
| [Geomean] | 709k |