| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c700213f6c5938838bc8c198617fb6cf27152a13 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T21:28:40Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T10:50:12.032855339Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260522.34 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.34/0 |
| upload-time | 2026-05-22T16:10:21Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.00GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.27GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.23GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.23GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.35GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.04GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.02GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.33GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.14GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.4M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.91M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.06M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 33.2M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.48M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.77M ±27% |
| [Geomean] | 9.04M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.87G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.32G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.34G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±33% |
| [Geomean] | 1.89G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.43M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.85M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 1.84M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 6.71M ±165% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.30M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.43M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 94.9M ±156% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.35M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.44M ± 2% |
| [Geomean] | 5.86M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 238M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.24M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.09M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 246M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.99M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 17.9M ±181% |
| [Geomean] | 21.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.71M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.40M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.77M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.00M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.22M ±44% |
| [Geomean] | 3.34M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.27G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 993M ±32% |
| [Geomean] | 1.13G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 700k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 640k ±56% |
| [Geomean] | 607k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |