| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 2c659bb4db1ff06c819f8b4cd6decc71e4d5b36e |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T23:49:13Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T10:25:37.105565038Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260522.38 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.38/0 |
| upload-time | 2026-05-22T17:19:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.03GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.88GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.26GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.37GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.96GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.44GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.49GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.90GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.07GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.03GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.22GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.49GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 447M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 546M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 312M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 447M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 554M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 316M ±10% |
| [Geomean] | 426M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.99G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.3G ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.77G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.2G ±38% |
| [Geomean] | 12.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 248M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 363M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 221M ±20% |
| [Geomean] | 315M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 805M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 954M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 495M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 772M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 990M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 471M ±22% |
| [Geomean] | 718M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.25G ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.83G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.68G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.36G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.57G ±42% |
| [Geomean] | 4.23G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.86k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.02k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.87k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 3% |
| [Geomean] | 4.31k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 683k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 412k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 683k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.7k ± 3% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 180M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 247M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 175M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 244M ± 3% |
| [Geomean] | 209M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.8G ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.84G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.5G ±52% |
| [Geomean] | 13.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 222M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 192M ±21% |
| [Geomean] | 174M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 345M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 341M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 332M ±14% |
| [Geomean] | 342M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.27G ±153% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 983M ±146% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.20G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.64G ±97% |
| [Geomean] | 1.25G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.86k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.88k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.4k ± 2% |
| [Geomean] | 11.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.16M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17M ± 2% |
| [Geomean] | 693k |