| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | bfbbe9667e74ac619bc8b0cbf30c0d363186b7d1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-22T22:49:08Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T23:18:14.739345528Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260523.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260523.13/0 |
| upload-time | 2026-05-23T06:07:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.9µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.00GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.65GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.07GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.41GB ±14% |
| [Geomean] | 5.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.08GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.76GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.12GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.18GB ±11% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 564M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 278M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 555M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 293M ±16% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.08G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.0G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.56G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.0G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8G ±22% |
| [Geomean] | 13.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 350M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 185M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 347M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 219M ±27% |
| [Geomean] | 291M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 842M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 993M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 408M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.16G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 415M ±15% |
| [Geomean] | 714M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.41G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01G ±114% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.23G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.42G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.64G ±114% |
| [Geomean] | 4.25G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 3% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 686k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.6k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 177M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 4% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.1G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.0G ±80% |
| [Geomean] | 17.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 161M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 123M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±37% |
| [Geomean] | 148M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 322M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 309M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 310M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ± 8% |
| [Geomean] | 317M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.12G ±205% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.44G ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.80G ±153% |
| [Geomean] | 1.56G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 3% |
| [Geomean] | 707k |