| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 5078670ed22e5b69c3b45d015333e5a1d58c8788 |
| experiment-commit-time | 2026-05-22T23:43:45Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-23T00:30:46.616272299Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260523.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260523.14/0 |
| upload-time | 2026-05-23T06:11:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.65GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.19GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.36GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.07GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.22GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.13GB ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.57GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.47GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.53GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.03GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.54GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.58GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 65.6M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.40M ±147% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.38M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 57.8M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.10M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.99M ±16% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.80G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.13G ±162% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.48G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.39G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 7% |
| [Geomean] | 2.00G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.9M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.9M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.00M ± 0% |
| [Geomean] | 3.89M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 251M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.71M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.68M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 172M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.89M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.74M ± 5% |
| [Geomean] | 13.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 390M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 110M ±160% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.51M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 362M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 104M ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.56M ± 8% |
| [Geomean] | 56.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.12M ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.43M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.90M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.14M ± 8% |
| [Geomean] | 3.38M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.09G ±170% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.25G ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.38G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 6% |
| [Geomean] | 1.21G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.39M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 811k ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.44M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 822k ±15% |
| [Geomean] | 1.07M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |