| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 5078670ed22e5b69c3b45d015333e5a1d58c8788 |
| experiment-commit-time | 2026-05-22T23:43:45Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-23T00:13:01.834704705Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260523.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260523.15/0 |
| upload-time | 2026-05-23T07:01:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.0µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.6µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.04GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.37GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.74GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.71GB ± 2% |
| [Geomean] | 5.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.09GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.16GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.94GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.46GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 575M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 304M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 577M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 295M ±14% |
| [Geomean] | 423M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.94G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.2G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.27G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.6G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.0G ±25% |
| [Geomean] | 12.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 210M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 358M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 354M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 203M ±36% |
| [Geomean] | 296M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 809M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.18G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 455M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 802M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.18G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 457M ±23% |
| [Geomean] | 757M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.89G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.54G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.92G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.64G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.87G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.67G ±97% |
| [Geomean] | 4.35G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.87k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.6k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.89k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 1% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 676k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 412k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.8k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 695k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.9k ± 1% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 3% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.8G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.2G ±40% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 185M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 109M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 176M ±38% |
| [Geomean] | 146M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 321M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 314M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 328M ± 8% |
| [Geomean] | 322M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.43G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70G ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.57G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.08G ±77% |
| [Geomean] | 1.68G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.87k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.83k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 410k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 700k |