| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5af294bac74c455df843f88dfcde2032bad23c5e |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:48:01Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T07:23:27.496710544Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260524.29 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.29/0 |
| upload-time | 2026-05-24T12:57:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.15GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.55GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.53GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.37GB ±13% |
| [Geomean] | 4.99GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.06GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.55GB ±10% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 213M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 215M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.4M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 216M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 214M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.79M ±17% |
| [Geomean] | 73.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.64G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 865M ±125% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.52G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 150M ±62% |
| [Geomean] | 2.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 182M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.46M ± 6% |
| [Geomean] | 41.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 354M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.5M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 334M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 357M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 31.4M ±20% |
| [Geomean] | 173M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32G ±83% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.98G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 103M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.50G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.25G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.6M ± 9% |
| [Geomean] | 696M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.61k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 800k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 787k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.9k ± 1% |
| [Geomean] | 457k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.50M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.85M ±24% |
| [Geomean] | 21.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 925M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.93G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 145M ±73% |
| [Geomean] | 2.01G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 94.4M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 98.2M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.37M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 40.1M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.6M ±31% |
| [Geomean] | 67.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 963M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 76.6M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 893M ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 31.6M ±13% |
| [Geomean] | 214M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 800k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 785k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.16M |