| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 3a9c8e1d9067525fec32c186cd562c4e3e56264b |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T18:33:34Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T09:39:40.853713816Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260524.34 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.34/0 |
| upload-time | 2026-05-24T16:26:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.2µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.2µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.41GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.51GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.43GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.51GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.10GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.48GB ±14% |
| [Geomean] | 5.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.16GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.68GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.08GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.23GB ±10% |
| [Geomean] | 7.58GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 545M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 296M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 580M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±12% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.34G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.6G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.6G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.72G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.6G ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.6G ±11% |
| [Geomean] | 13.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 349M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 197M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 342M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 194M ±30% |
| [Geomean] | 285M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 757M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 456M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 825M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 423M ±15% |
| [Geomean] | 713M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.14G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.48G ±131% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.89G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.76G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.12G ±82% |
| [Geomean] | 4.58G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 1% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 687k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 682k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.7k ± 1% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 185M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 7% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.1G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.6G ±83% |
| [Geomean] | 16.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 171M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 124M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 168M ±35% |
| [Geomean] | 147M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 337M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±15% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.80G ±131% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.16G ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.98G ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.01G ±87% |
| [Geomean] | 1.98G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 704k |