| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 3c05d2a51905d6f2995f836890b83330a90fa660 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:44:55Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T11:15:10.652700205Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260524.37 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.37/0 |
| upload-time | 2026-05-24T16:44:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 36.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 43.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.37GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.19GB ±26% |
| [Geomean] | 3.77GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.11GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.19GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.35GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.01GB ±30% |
| [Geomean] | 5.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.04GB ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.98GB ±16% |
| [Geomean] | 7.30GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 211M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 202M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.3M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 209M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.9M ±59% |
| [Geomean] | 79.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.96G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.29G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.11G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.37G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 887M ±104% |
| [Geomean] | 3.99G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 180M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 182M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 145M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 41.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 330M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 351M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.0M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 324M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.3M ±55% |
| [Geomean] | 186M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.53G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.49G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 116M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.23G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.89G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 93.3M ±53% |
| [Geomean] | 725M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.70k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 813k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.37M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 811k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 462k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.08M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.05M ±87% |
| [Geomean] | 29.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.97G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 868M ±109% |
| [Geomean] | 3.26G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 103M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 91.0M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.39M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 40.5M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 189M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 31.3M ±81% |
| [Geomean] | 82.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 790M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 87.0M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 914M ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 66.6M ±70% |
| [Geomean] | 254M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 812k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 807k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |