| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c3f7d758775e320f970c80d851268ad3bac06b06 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T15:56:07Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T12:10:40.601528796Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260524.39 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.39/0 |
| upload-time | 2026-05-24T17:30:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.25GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.22GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.02GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.98GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.26GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.09GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 38.4M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.43M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.39M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.8M ±79% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.79M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.39M ±22% |
| [Geomean] | 9.43M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.21G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 940M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.09G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 970M ±27% |
| [Geomean] | 1.82G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.76M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.77M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 142M ±97% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.38M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 73.0M ±222% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.37M ± 4% |
| [Geomean] | 9.11M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 258M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.92M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 18.1M ±190% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 241M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.97M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.69M ±34% |
| [Geomean] | 21.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.93M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.02M ±37% |
| [Geomean] | 3.06M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 940M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.25G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 963M ±27% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 640k ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 570k ±30% |
| [Geomean] | 563k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |