| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | a40c232e81406b942c3e681bbf1fc4cc28c781f1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T15:15:05Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T23:26:10.604314783Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.10/0 |
| upload-time | 2026-05-25T04:59:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 3% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.22GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.14GB ±32% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.00GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.24GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.08GB ±31% |
| [Geomean] | 5.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.94GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.04GB ±18% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 227M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.2M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 235M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.0M ±59% |
| [Geomean] | 90.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.48G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.7G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 915M ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.46G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.13G ±232% |
| [Geomean] | 4.17G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.95M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94M ± 5% |
| [Geomean] | 45.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.7M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.9M ±59% |
| [Geomean] | 204M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.40G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.64G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 108M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.43G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.76G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 113M ±56% |
| [Geomean] | 832M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 2% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.35M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.84M ±84% |
| [Geomean] | 34.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.9G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 908M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.14G ±242% |
| [Geomean] | 3.71G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.57M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 197M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 44.7M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 45.5M ±84% |
| [Geomean] | 94.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 817M ±146% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 79.2M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 893M ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 85.2M ±77% |
| [Geomean] | 265M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 2% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 775k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 2% |
| [Geomean] | 1.15M |