| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 24e654197a941864dd6696a2b9ff2f515f1e40dd |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T21:29:07Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T17:06:44.269099013Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.47 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.47/0 |
| upload-time | 2026-05-25T22:41:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.76GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.87GB ±48% |
| [Geomean] | 3.51GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.78GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94GB ±30% |
| [Geomean] | 5.09GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.92GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.94GB ±19% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 236M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.6M ±140% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 243M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.6M ±89% |
| [Geomean] | 86.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.58G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.3G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 622M ±213% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.67G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 798M ±186% |
| [Geomean] | 3.95G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.76M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80M ± 0% |
| [Geomean] | 43.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 56.0M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.4M ±74% |
| [Geomean] | 198M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.63G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.05G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.9M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.54G ±92% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.18G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±58% |
| [Geomean] | 855M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.29M ±216% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.11M ±135% |
| [Geomean] | 30.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.2G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 614M ±217% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 799M ±185% |
| [Geomean] | 3.25G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 77.0M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 93.3M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.04M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 190M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 35.3M ±150% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.0M ±110% |
| [Geomean] | 85.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.28G ±184% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9M ±259% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 489M ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 74.8M ±79% |
| [Geomean] | 254M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 763k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 758k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |