| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | e28acf5506e85f9e54abdc370eb133a3ea6dd31e |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T00:25:35Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T02:26:21.713185989Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.20/0 |
| upload-time | 2026-05-26T09:13:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.57GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.74GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.10GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.59GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.87GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.39GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.89GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 428M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 549M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 296M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 435M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 564M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 284M ±11% |
| [Geomean] | 411M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.35G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.9G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.02G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ±28% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 360M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 192M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 334M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 194M ±44% |
| [Geomean] | 288M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 829M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 436M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 836M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 423M ±15% |
| [Geomean] | 715M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.42G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.91G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.42G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.38G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.52G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.60G ±116% |
| [Geomean] | 4.15G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.07k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 687k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.4k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 7% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 29.1G ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.1G ±61% |
| [Geomean] | 16.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 168M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 169M ±50% |
| [Geomean] | 147M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 307M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 309M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 312M ±13% |
| [Geomean] | 312M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.44G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.85G ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.16G ±144% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.53G ±199% |
| [Geomean] | 1.47G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.08k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 425k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 715k |