| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c8b14e157f5228c9a4f513ac726d8cbb62640622 |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T20:54:08Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T09:13:12.994218005Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.31/0 |
| upload-time | 2026-05-26T14:49:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.08GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.03GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.05GB ±36% |
| [Geomean] | 3.64GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.96GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.13GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.22GB ±34% |
| [Geomean] | 5.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.99GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.10GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.10GB ±21% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 230M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 241M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.0M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 232M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 237M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.6M ±60% |
| [Geomean] | 95.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.67G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.2G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 704M ±167% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.58G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18G ±93% |
| [Geomean] | 4.76G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.72M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 199M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.71M ±11% |
| [Geomean] | 42.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 67.1M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 358M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.3M ±50% |
| [Geomean] | 209M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.69G ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.08G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 112M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.87G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.16G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 152M ±60% |
| [Geomean] | 986M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 755k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 752k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 441k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.91M ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.5M ±77% |
| [Geomean] | 37.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.2G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 713M ±164% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21G ±88% |
| [Geomean] | 3.75G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 85.5M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.8M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.21M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.4M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.8M ±65% |
| [Geomean] | 99.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.24G ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 82.6M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.91G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 120M ±74% |
| [Geomean] | 392M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 753k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 751k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |