| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 9da73fb7025cd64b71608241517d6cb17735d854 |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T15:15:28Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T09:18:26.574595631Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.33 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.33/0 |
| upload-time | 2026-05-26T16:04:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.7µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.9µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.63GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.44GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.52GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.04GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.39GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.37GB ±13% |
| [Geomean] | 5.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.62GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.15GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.84GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.16GB ±10% |
| [Geomean] | 7.60GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 566M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 292M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 554M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 290M ± 9% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.99G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.94G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.5G ±65% |
| [Geomean] | 12.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 351M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 197M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 334M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 357M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 192M ±39% |
| [Geomean] | 285M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 862M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 951M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 408M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 862M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 448M ±20% |
| [Geomean] | 718M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.58G ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.48G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.34G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80G ±80% |
| [Geomean] | 4.35G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 686k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 684k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.4k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 4% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.0G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.0G ±79% |
| [Geomean] | 16.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 172M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 166M ±47% |
| [Geomean] | 147M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 312M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±12% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.71G ±167% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.78G ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.12G ±153% |
| [Geomean] | 1.63G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.07k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 424k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 712k |