| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 4136ffed69224577824f33144ce5c5d40b6af0df |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T15:53:04Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T09:57:54.441950884Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.35/0 |
| upload-time | 2026-05-26T16:48:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.9µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.4µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.3µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.61GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.45GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.21GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.95GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.46GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.75GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.05GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.34GB ±12% |
| [Geomean] | 5.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.72GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.99GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.26GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.99GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.07GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.09GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.60GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 450M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 547M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 313M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 537M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±16% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.80G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.8G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.21G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.6G ±69% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 363M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 241M ± 8% |
| [Geomean] | 315M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 859M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 506M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 819M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 448M ±35% |
| [Geomean] | 747M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.95G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.42G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.64G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.91G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.23G ±177% |
| [Geomean] | 4.07G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.02k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.32k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 673k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.5k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 692k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.2k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 188M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 245M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 182M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 242M ± 4% |
| [Geomean] | 212M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.3G ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.4G ±76% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 212M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 215M ±10% |
| [Geomean] | 168M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 336M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 336M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 328M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| [Geomean] | 336M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.22G ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.57G ±123% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.39G ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19G ±182% |
| [Geomean] | 1.34G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6k ± 2% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 2% |
| [Geomean] | 699k |