| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ad46b4815ea61500580f967ff2464e94d2ee9e18 |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T20:46:58Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T13:33:48.284290857Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.41 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.41/0 |
| upload-time | 2026-05-26T19:09:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.09GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.03GB ±37% |
| [Geomean] | 3.64GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.07GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91GB ±31% |
| [Geomean] | 5.13GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.02GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.97GB ±13% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 239M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.5M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 252M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.2M ±91% |
| [Geomean] | 92.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.22G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03G ±199% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.40G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 706M ±176% |
| [Geomean] | 3.94G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.85M ± 5% |
| [Geomean] | 44.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 68.2M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.2M ±75% |
| [Geomean] | 209M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.58G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.00G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 122M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.55G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.41G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 105M ±68% |
| [Geomean] | 906M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 757k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 752k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 444k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.11M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 124M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.81M ±132% |
| [Geomean] | 33.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04G ±211% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 706M ±166% |
| [Geomean] | 3.33G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 95.0M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 87.7M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.23M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.2M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 42.0M ±110% |
| [Geomean] | 94.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 664M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 92.5M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 738M ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 78.4M ±103% |
| [Geomean] | 244M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 751k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 749k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |