| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | e61c2805962f43e0290b91edda7bd85437fbcbaf |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T15:43:47Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T16:08:16.945762394Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.47 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.47/0 |
| upload-time | 2026-05-26T22:58:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.1µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.75GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.44GB ±13% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.79GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.41GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.94GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.20GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 570M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 290M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 295M ±11% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.99G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.0G ±18% |
| [Geomean] | 13.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 373M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 153M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 9% |
| [Geomean] | 289M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 820M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 436M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 782M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 450M ±14% |
| [Geomean] | 716M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.58G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.51G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.08G ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.79G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.47G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.08G ±74% |
| [Geomean] | 4.11G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 673k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.5k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 674k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.4k ± 1% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 4% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 29.8G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.3G ±65% |
| [Geomean] | 16.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 134M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 120M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±15% |
| [Geomean] | 143M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 309M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 291M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 302M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 336M ± 5% |
| [Geomean] | 309M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.20G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.48G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 902M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07G ±76% |
| [Geomean] | 1.30G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 711k |