| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 233f2ba9b2ab00735d9d7c1f694a3afeaf5ec470 |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T18:50:43Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T20:06:49.355269834Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.7/0 |
| upload-time | 2026-05-26T02:57:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.1µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 49.1µs ± 2% |
| [Geomean] | 68.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.59GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.05GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.94GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.41GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.94GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| [Geomean] | 5.60GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.99GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.16GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.97GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.43GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.57GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 446M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 549M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 316M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 548M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 301M ±13% |
| [Geomean] | 422M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.42G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1G ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.10G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5G ± 6% |
| [Geomean] | 13.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 365M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 242M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 360M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 218M ±31% |
| [Geomean] | 309M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 503M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 460M ±24% |
| [Geomean] | 736M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.48G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.89G ±151% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.71G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80G ±77% |
| [Geomean] | 4.22G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.84k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.02k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.85k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.02k ± 3% |
| [Geomean] | 4.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 687k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 682k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 411k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.2k ± 3% |
| [Geomean] | 258k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 186M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 247M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 191M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 244M ± 6% |
| [Geomean] | 215M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5G ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.8G ±25% |
| [Geomean] | 15.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 214M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 120M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 198M ±19% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 330M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 336M ± 5% |
| [Geomean] | 333M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 768M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.47G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.46G ±112% |
| [Geomean] | 1.15G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.85k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.85k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.16M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 411k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.16M ± 2% |
| [Geomean] | 691k |