| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | acd801c178d283a3050aa54864339b892b0d7808 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T23:47:54Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T13:25:08.119503776Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.48 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.48/0 |
| upload-time | 2026-05-27T20:13:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 85.8µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 69.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 85.1µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.2µs ± 2% |
| [Geomean] | 65.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.97GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.92GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.46GB ±16% |
| [Geomean] | 5.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.87GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.02GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.76GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.94GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.23GB ±13% |
| [Geomean] | 7.62GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 430M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 496M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 295M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 429M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 525M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 287M ± 8% |
| [Geomean] | 400M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.67G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.7G ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.1G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.54G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.5G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.0G ±61% |
| [Geomean] | 13.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 343M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 296M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 345M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 309M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 221M ±20% |
| [Geomean] | 278M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 862M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 903M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 465M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 792M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 426M ±13% |
| [Geomean] | 712M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.60G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.35G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.81G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.47G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.96G ±71% |
| [Geomean] | 3.93G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.7k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.24k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.8k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 702k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 435k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 707k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.6k ± 3% |
| [Geomean] | 268k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 3% |
| [Geomean] | 218M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.7G ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.0G ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.0G ±61% |
| [Geomean] | 16.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 168M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 199M ±20% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.80G ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.06G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.25G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 923M ±176% |
| [Geomean] | 1.61G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.24k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 435k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 719k |