| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | ee500cd07410e70ea822aad42a8a2da865b0fee8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T23:45:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T14:13:39.735070723Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.50 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.50/0 |
| upload-time | 2026-05-27T21:02:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.3µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.3µs ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.11GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.49GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.88GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.55GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.95GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.32GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.62GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 568M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 302M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 573M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 281M ±14% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.38G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.7G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.48G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7G ±20% |
| [Geomean] | 12.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 348M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 191M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±17% |
| [Geomean] | 294M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 789M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 470M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 825M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 390M ± 5% |
| [Geomean] | 707M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.80G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.11G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.72G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.80G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.50G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.75G ±137% |
| [Geomean] | 4.10G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 1% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 673k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.1k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.2k ± 1% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 183M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 174M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 3% |
| [Geomean] | 206M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.4G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.4G ±77% |
| [Geomean] | 17.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 164M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 189M ±20% |
| [Geomean] | 150M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 334M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 336M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ± 0% |
| [Geomean] | 328M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.39G ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.20G ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 865M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.10G ±193% |
| [Geomean] | 1.31G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 1% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 1% |
| [Geomean] | 702k |