| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 4229cb1eda897842f2f1a0e3fd7cb3ff1d70be0c |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T17:17:54Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T21:04:50.202903248Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.13/0 |
| upload-time | 2026-05-28T03:56:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.1µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.8µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.38GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.58GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.06GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.53GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.81GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.15GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.36GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 447M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 561M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 304M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 570M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 302M ±15% |
| [Geomean] | 424M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.78G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.3G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.23G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.9G ±12% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 365M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±38% |
| [Geomean] | 305M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 455M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 815M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 453M ±33% |
| [Geomean] | 729M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.60G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.18G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.64G ±77% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.82G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.11G ±84% |
| [Geomean] | 4.14G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.85k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 4% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 685k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.5k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 683k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 411k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.8k ± 4% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 186M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 174M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 5% |
| [Geomean] | 208M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.4G ±49% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 214M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 167M ±42% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 337M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 332M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 314M ±14% |
| [Geomean] | 332M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.41G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 941M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.17G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.59G ±97% |
| [Geomean] | 1.42G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.86k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 3% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 411k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 3% |
| [Geomean] | 702k |