| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d01955d5d50ccb5f46c215f88c1781742b3f117d |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T17:45:40Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T19:03:28.139516072Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.2/0 |
| upload-time | 2026-05-28T00:35:16Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.12GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.32GB ±29% |
| [Geomean] | 3.74GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.38GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.06GB ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.11GB ±32% |
| [Geomean] | 5.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.55GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.05GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.04GB ±20% |
| [Geomean] | 7.33GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 213M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 203M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.9M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 211M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.8M ±56% |
| [Geomean] | 79.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.88G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 822M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.34G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.01G ±89% |
| [Geomean] | 3.82G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 184M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 150M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.53M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 184M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.54M ± 6% |
| [Geomean] | 41.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.9M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 324M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 357M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.5M ±53% |
| [Geomean] | 188M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.21G ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.68G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 102M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.52G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.19G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 113M ±50% |
| [Geomean] | 706M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.68k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 808k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 811k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 461k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 119M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.39M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.73M ±79% |
| [Geomean] | 29.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 828M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.91G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.00G ±90% |
| [Geomean] | 3.13G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 87.7M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 100M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.31M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 32.8M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 194M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 39.2M ±71% |
| [Geomean] | 82.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 729M ±158% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.6M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 802M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.2M ±65% |
| [Geomean] | 246M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 807k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 810k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |