| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 6449874f49417fe49732fd5d81299ba826a6527a |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T00:10:42Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T00:37:53.026563172Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.18/0 |
| upload-time | 2026-05-29T07:26:21Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.3µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.4µs ± 4% |
| [Geomean] | 67.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.97GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.40GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.05GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.29GB ±11% |
| [Geomean] | 5.55GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.71GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.96GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.24GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.08GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.53GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 561M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 306M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 577M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 302M ±15% |
| [Geomean] | 424M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.93G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.38G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.4G ±64% |
| [Geomean] | 12.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 363M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 225M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ±18% |
| [Geomean] | 310M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 859M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 473M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 836M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.12G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 450M ±27% |
| [Geomean] | 757M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.35G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.60G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.06G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.03G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.70G ±99% |
| [Geomean] | 4.08G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.86k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 4% |
| [Geomean] | 4.32k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 679k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 681k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.0k ± 4% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 182M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 243M ± 6% |
| [Geomean] | 206M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2G ±76% |
| [Geomean] | 14.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 211M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 208M ±19% |
| [Geomean] | 163M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 334M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 336M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 331M ±14% |
| [Geomean] | 332M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.53G ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.91G ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.56G ±133% |
| [Geomean] | 1.48G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.88k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6k ± 4% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 4% |
| [Geomean] | 699k |