| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 6421cb6565b20d91c2749dfc4937dbfd97a70033 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T03:35:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T05:54:04.226392776Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.27 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.27/0 |
| upload-time | 2026-05-29T11:35:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.79GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.90GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.17GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.82GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.72GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.06GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.84GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.32GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.86GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.04GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.8M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.80M ±139% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.01M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 54.1M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.23M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.62M ±11% |
| [Geomean] | 10.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.74G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 606M ±166% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.64G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 860M ±150% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ±10% |
| [Geomean] | 1.67G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.72M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.8M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.70M ± 0% |
| [Geomean] | 3.51M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 195M ±115% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.78M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 152M ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.87M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43M ± 3% |
| [Geomean] | 12.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 263M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 12.1M ±230% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.54M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 401M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 28.8M ±221% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.37M ±14% |
| [Geomean] | 30.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 894k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.82M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.49M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.46M ±144% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06M ± 5% |
| [Geomean] | 2.63M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 580M ±166% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 825M ±160% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ±12% |
| [Geomean] | 884M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 471k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.08M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 875k ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.18M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 850k ±18% |
| [Geomean] | 987k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.23M |