| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 6421cb6565b20d91c2749dfc4937dbfd97a70033 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T03:35:29Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T08:46:46.524065104Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.32/0 |
| upload-time | 2026-05-29T14:20:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.02GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.06GB ±37% |
| [Geomean] | 3.62GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.78GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.81GB ±34% |
| [Geomean] | 5.02GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.81GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.79GB ±16% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 227M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 236M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.7M ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 241M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.7M ±91% |
| [Geomean] | 88.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.40G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 715M ±200% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.58G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 669M ±151% |
| [Geomean] | 3.76G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.02M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.11M ± 7% |
| [Geomean] | 45.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.3M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.6M ±73% |
| [Geomean] | 197M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.40G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.89G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 94.4M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.46G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.40G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 95.8M ±66% |
| [Geomean] | 825M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 763k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 761k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.77M ±176% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.71M ±137% |
| [Geomean] | 30.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.7G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 693M ±210% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 653M ±157% |
| [Geomean] | 2.96G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 105M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 98.8M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.53M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 37.1M ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 38.4M ±108% |
| [Geomean] | 87.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 903M ±183% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.7M ±114% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 816M ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 66.7M ±95% |
| [Geomean] | 239M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 762k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |