| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 783a68b57201a46a1d80633f1e23bd53a79d8246 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T19:24:45Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T19:38:02.197386938Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.13/0 |
| upload-time | 2026-05-30T02:26:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.70GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.99GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.59GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.91GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.92GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.10GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.26GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.72GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.01GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.33GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 446M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 550M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 286M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 552M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 308M ±13% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.7G ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.58G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.6G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.9G ± 9% |
| [Geomean] | 12.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 218M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 212M ±19% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 859M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 446M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 782M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 496M ± 5% |
| [Geomean] | 737M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.32G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.47G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.58G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.84G ±51% |
| [Geomean] | 4.29G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.87k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.85k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.32k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 684k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 411k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.2k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 192M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 243M ± 3% |
| [Geomean] | 215M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.6G ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.0G ±75% |
| [Geomean] | 16.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 184M ±23% |
| [Geomean] | 168M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 341M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 344M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ± 0% |
| [Geomean] | 332M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.19G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24G ±149% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.50G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.22G ±87% |
| [Geomean] | 1.49G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.88k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.82k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6k ± 2% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 409k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 2% |
| [Geomean] | 696k |