| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 388e94dfbdcf9440196b84f7c011244601c65b36 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T21:11:22Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T21:30:36.741884021Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.19/0 |
| upload-time | 2026-05-30T03:05:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.28GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.58GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.22GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.81GB ±43% |
| [Geomean] | 5.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.19GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.41GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.95GB ±17% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 227M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 235M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 229M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 236M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.2M ±128% |
| [Geomean] | 92.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.42G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.6G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17G ±199% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.32G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.8G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 617M ±161% |
| [Geomean] | 4.40G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 155M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.70M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 42.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 79.5M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.8M ±107% |
| [Geomean] | 209M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29G ±107% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.11G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 134M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.44G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.90G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 98.3M ±88% |
| [Geomean] | 855M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 763k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 443k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.2M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.08M ±187% |
| [Geomean] | 35.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.1G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17G ±199% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.8G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 609M ±164% |
| [Geomean] | 3.61G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 96.5M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 91.2M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.31M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.2M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 39.5M ±155% |
| [Geomean] | 97.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 985M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 105M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.27G ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.7M ±116% |
| [Geomean] | 314M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 759k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 761k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |