| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b56674396e06fe553acebfa7e229efd4f9b905f9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T21:20:57Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T01:36:20.037682915Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.30 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.30/0 |
| upload-time | 2026-05-30T07:10:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.29GB ±27% |
| [Geomean] | 3.76GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.04GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.16GB ±31% |
| [Geomean] | 5.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.40GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.06GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.11GB ±20% |
| [Geomean] | 7.28GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 242M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.9M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 239M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.9M ±60% |
| [Geomean] | 95.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.80G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 944M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.77G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±87% |
| [Geomean] | 4.15G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.96M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.00M ± 0% |
| [Geomean] | 45.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.0M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 394M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.5M ±50% |
| [Geomean] | 214M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.27G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 117M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.59G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.91G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 127M ±52% |
| [Geomean] | 897M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 762k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 766k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.66M ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.5M ±79% |
| [Geomean] | 35.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 935M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±89% |
| [Geomean] | 3.40G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 91.6M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.37M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 197M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.2M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.4M ±69% |
| [Geomean] | 99.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 664M ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 85.6M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 633M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 99.4M ±77% |
| [Geomean] | 245M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 761k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 765k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |