| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 0d75fdfd4fae506ec620023ce9102dd8cbb067f0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T21:27:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T02:28:59.462840855Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.35/0 |
| upload-time | 2026-05-30T09:17:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.3µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.0µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.1µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.70GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.04GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.58GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.43GB ±13% |
| [Geomean] | 5.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.92GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.05GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.41GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.18GB ±10% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 577M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 283M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 446M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 551M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 282M ±10% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.52G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.3G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.29G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.9G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.1G ±24% |
| [Geomean] | 12.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 343M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 209M ±32% |
| [Geomean] | 296M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 799M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 423M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 815M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 409M ±19% |
| [Geomean] | 725M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.15G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.64G ±114% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.58G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.58G ±77% |
| [Geomean] | 4.11G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.80k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.32k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 408k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 683k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.4k ± 2% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 181M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 240M ± 4% |
| [Geomean] | 207M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 29.6G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.3G ±68% |
| [Geomean] | 18.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 174M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±34% |
| [Geomean] | 150M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 315M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ±11% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.92G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.45G ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.98G ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21G ±110% |
| [Geomean] | 1.61G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.81k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7k ± 3% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 409k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 3% |
| [Geomean] | 697k |