| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | eb343e2fa0e81be47e2668de73bd6692a67ae5c9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:49:33Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T03:37:28.404758089Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.36 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.36/0 |
| upload-time | 2026-05-30T09:18:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.17GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.69GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.81GB ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.23GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.17GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.19GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.73GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.44GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.41GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.5GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.92GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.54GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.45GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 64.1M ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.65M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.02M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 62.2M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.21M ±236% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.87M ± 8% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.93G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.74G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 943M ±313% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.92G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.84M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.1M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.65M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 192M ±110% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.81M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.56M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 257M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.56M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.53M ± 3% |
| [Geomean] | 13.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 416M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 118M ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.61M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 513M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 51.8M ±224% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.51M ±15% |
| [Geomean] | 54.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 894k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.32M ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.39M ±197% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10M ±10% |
| [Geomean] | 2.96M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.17G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.15G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 583M ±291% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 971M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 477k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.29M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 840k ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.13M ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 762k ± 8% |
| [Geomean] | 983k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 893k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |