| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 917b60b4944c4a7c764d64f3973d2588ed36f8e8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:53:45Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T20:35:18.974543562Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.8/0 |
| upload-time | 2026-05-30T02:10:16Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.0µs ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.78GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.06GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.73GB ±11% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.78GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.28GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.73GB ±38% |
| [Geomean] | 5.25GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.75GB ±18% |
| [Geomean] | 7.28GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 212M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.9M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 218M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.1M ±127% |
| [Geomean] | 88.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.01G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.35G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 522M ±222% |
| [Geomean] | 3.93G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.52M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.53M ±11% |
| [Geomean] | 42.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 337M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 98.1M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 36.3M ±39% |
| [Geomean] | 196M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.58G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.79G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 157M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.74G ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 94.6M ±131% |
| [Geomean] | 787M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.58k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 805k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 791k ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 2% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.63M ±195% |
| [Geomean] | 35.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.27G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 512M ±215% |
| [Geomean] | 3.13G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 99.2M ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.3M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.43M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 70.7M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1M ±56% |
| [Geomean] | 84.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 852M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 139M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 811M ±107% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.5M ±169% |
| [Geomean] | 285M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 789k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 791k ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.16M |