| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 687ce6f9afc498411c2ce19b6146a75222dce04a |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T19:19:38Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T23:11:18.707820244Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260531.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.13/0 |
| upload-time | 2026-05-31T05:58:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 68.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.61GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.99GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.00GB ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.42GB ±13% |
| [Geomean] | 5.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.95GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.25GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.10GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.18GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.60GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 451M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 555M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 293M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 446M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 559M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 301M ±15% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.78G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.0G ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1G ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.72G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.1G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.9G ±84% |
| [Geomean] | 13.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 358M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 364M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 358M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 203M ±38% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 923M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 421M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 825M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 455M ±19% |
| [Geomean] | 742M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.51G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.11G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.96G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.97G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.16G ±80% |
| [Geomean] | 4.42G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.79k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 676k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 408k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 672k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.2k ± 2% |
| [Geomean] | 258k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 185M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 180M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 243M ± 3% |
| [Geomean] | 210M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.5G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.6G ±75% |
| [Geomean] | 16.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 181M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 176M ±40% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 312M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 339M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ±12% |
| [Geomean] | 327M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.26G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17G ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.81G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.41G ±100% |
| [Geomean] | 1.59G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.79k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6k ± 2% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 408k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 2% |
| [Geomean] | 696k |