| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 555dd4691af3577b87d193bbd039f3b2bf7319a1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T19:14:40Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T20:00:40.517684824Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260531.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.4/0 |
| upload-time | 2026-05-31T01:36:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.99GB ±41% |
| [Geomean] | 3.50GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.98GB ±42% |
| [Geomean] | 4.91GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.93GB ±23% |
| [Geomean] | 7.13GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 234M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.03M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 240M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.9M ±97% |
| [Geomean] | 80.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.64G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 189M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.29G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.5G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 768M ±179% |
| [Geomean] | 3.14G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.68M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.71M ± 7% |
| [Geomean] | 42.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.2M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 388M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.2M ±67% |
| [Geomean] | 185M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.48G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.86G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.3M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.46G ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.20G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 102M ±72% |
| [Geomean] | 785M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 771k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 761k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 2% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.30M ±146% |
| [Geomean] | 24.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 192M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.4G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 775M ±177% |
| [Geomean] | 2.33G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 94.8M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 80.5M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.12M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 190M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 39.2M ±114% |
| [Geomean] | 71.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±147% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 36.7M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 978M ±174% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 74.8M ±102% |
| [Geomean] | 233M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |