| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f1aa77c984a1d7596f3df55f01b72034264de1c5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T18:59:54Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T20:40:39.960021186Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260531.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.6/0 |
| upload-time | 2026-05-31T02:16:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.16GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.01GB ±39% |
| [Geomean] | 3.66GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.09GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.02GB ±33% |
| [Geomean] | 5.14GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.11GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.11GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.00GB ±17% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 228M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.7M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 226M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.1M ±85% |
| [Geomean] | 90.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.49G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.1G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 869M ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.74G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.0G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 741M ±99% |
| [Geomean] | 4.12G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.98M ± 4% |
| [Geomean] | 43.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 68.4M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.8M ±72% |
| [Geomean] | 205M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.57G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.87G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 113M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.63G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.95G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 119M ±98% |
| [Geomean] | 898M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 771k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 778k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.78M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.56M ±120% |
| [Geomean] | 35.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.6G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 859M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.5G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 734M ±101% |
| [Geomean] | 3.40G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 80.5M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.2M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.12M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 193M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 45.7M ±102% |
| [Geomean] | 95.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.26G ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.2M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.44G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.4M ±102% |
| [Geomean] | 346M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 769k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 777k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |