| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 6796ebb2cb66b316a07998cdcd69b1c486b8579e |
| benchmarks-commit | dde2d6bd49fd6acf581889a5a6c2d11694c7be24 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 3254c2bb8308690a88a9f62b7f51c84d80325e79 |
| experiment-commit-time | 2025-06-16T22:21:48Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-06-16T22:27:41.912065848Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20250617.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20250617.3/0 |
| upload-time | 2025-06-17T03:51:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.02GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.29GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.21GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.29GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.36GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.52GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.0M ±79% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.51M ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.89M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.7M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.17M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.90M ±22% |
| [Geomean] | 10.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.67G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.38G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.37G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.47G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.22G ± 7% |
| [Geomean] | 2.12G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.83M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.37M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.47M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.79M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.37M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.47M ± 3% |
| [Geomean] | 1.83M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 94.8M ±157% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.47M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.57M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.00M ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.45M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.53M ± 7% |
| [Geomean] | 5.75M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 244M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 78.7M ±145% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 27.4M ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 252M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 106M ±154% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 15.9M ±189% |
| [Geomean] | 77.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.75M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.27M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.77M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.05M ±28% |
| [Geomean] | 3.96M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.34G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.39G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.21G ± 0% |
| [Geomean] | 1.28G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.02M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 650k ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 878k ±59% |
| [Geomean] | 769k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 882k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |