| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | dd839f1d0037931395316ab13aefd3941aa959e8 |
| experiment-commit-time | 2025-11-04T19:43:22Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-05T20:02:15.309390844Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.11/0 |
| upload-time | 2025-11-06T01:38:11Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.95GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.88GB ±11% |
| [Geomean] | 3.53GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.03GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.71GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.05GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.10GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.05GB ±29% |
| [Geomean] | 5.27GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.98GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.93GB ±16% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 238M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 250M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 235M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 252M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3M ±96% |
| [Geomean] | 105M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.20G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.12G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.14G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 923M ±162% |
| [Geomean] | 4.23G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 201M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 184M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 204M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 174M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.00M ± 3% |
| [Geomean] | 47.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 406M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 94.8M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 362M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 391M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 86.4M ±65% |
| [Geomean] | 236M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.89G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.74G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 168M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.83G ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.22G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 157M ±114% |
| [Geomean] | 1.06G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.24k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.24M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 740k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 735k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 435k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.9M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.5M ±124% |
| [Geomean] | 43.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.0G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 911M ±150% |
| [Geomean] | 3.47G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 116M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 99.4M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.68M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 221M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 73.6M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 212M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.2M ±76% |
| [Geomean] | 122M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±159% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 157M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.49G ±143% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 126M ±127% |
| [Geomean] | 423M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 739k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 730k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.11M |