| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | daa220a1c952b50a05a3a9411f122689247881b8 |
| experiment-commit-time | 2025-11-05T20:36:32Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T15:04:42.199759033Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251106.55 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.55/0 |
| upload-time | 2025-11-06T21:55:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.45GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.72GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.62GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.52GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.30GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.64GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.32GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 426M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 551M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 283M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 548M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ±13% |
| [Geomean] | 408M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.16G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.7G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3G ± 9% |
| [Geomean] | 13.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 340M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 187M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 220M ± 8% |
| [Geomean] | 291M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 783M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 409M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 856M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 438M ±30% |
| [Geomean] | 721M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.30G ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.58G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.70G ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.21G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.93G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34G ±84% |
| [Geomean] | 4.09G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 3% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.8k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 178M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 5% |
| [Geomean] | 206M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.4G ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.6G ±30% |
| [Geomean] | 17.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 163M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 194M ±13% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 336M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 337M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 327M ± 8% |
| [Geomean] | 329M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.12G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.18G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.57G ±88% |
| [Geomean] | 1.43G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 706k |