| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | eaf28a27fd814282af1a317c6fe83b180666880e |
| experiment-commit-time | 2025-11-03T18:44:04Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-07T14:22:09.045123393Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251107.41 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251107.41/0 |
| upload-time | 2025-11-07T19:56:41Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 40.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.15GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.79GB ±17% |
| [Geomean] | 3.56GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.05GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.14GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.76GB ±38% |
| [Geomean] | 5.10GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.07GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.01GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.72GB ±16% |
| [Geomean] | 7.10GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 235M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 250M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.9M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 235M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 241M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.0M ±50% |
| [Geomean] | 94.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.04G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.6G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.49G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 675M ±238% |
| [Geomean] | 4.22G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 202M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.38M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 204M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29M ± 6% |
| [Geomean] | 48.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 364M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 94.3M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.1M ±95% |
| [Geomean] | 216M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.60G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.05G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 157M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.19G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 114M ±121% |
| [Geomean] | 928M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.28k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 744k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.25M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 745k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 437k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.7M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.90M ±200% |
| [Geomean] | 39.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.4G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 685M ±233% |
| [Geomean] | 3.61G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 115M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 102M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.70M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 217M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.7M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 211M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 37.9M ±166% |
| [Geomean] | 106M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 674M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 127M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.27G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 86.0M ±144% |
| [Geomean] | 311M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 740k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 743k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.12M |