| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | a662badab918d7708bbc750f24b9c7313520e2b0 |
| experiment-commit-time | 2025-11-20T22:04:37Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-21T15:10:05.32965667Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251121.45 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251121.45/0 |
| upload-time | 2025-11-21T20:53:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.23GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.01GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.29GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.31GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.34GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.09GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.04GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.55GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.59GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.13GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.55GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.49GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 53.3M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 9.87M ±146% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.08M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 60.5M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.18M ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.27M ±20% |
| [Geomean] | 13.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.40G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.52G ±165% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.34G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.71G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 945M ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.30G ±14% |
| [Geomean] | 2.06G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.6M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.25M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.9M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.63M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 125M ±94% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.59M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 182M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 9.57M ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 13.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 397M ±95% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 180M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.37M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 345M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 119M ±168% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.07M ±11% |
| [Geomean] | 61.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 0% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.78M ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.74M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.57M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.59M ±23% |
| [Geomean] | 3.38M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.45G ±168% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.33G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 874M ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.30G ±14% |
| [Geomean] | 1.22G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 590k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 488k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.31M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16M ±186% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.52M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 744k ± 7% |
| [Geomean] | 1.14M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |