| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | e1ce1bfa7f0d44e864d8ea6d6cec62c09668ad66 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T16:32:36Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T16:41:19.071738818Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251125.57 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.57/0 |
| upload-time | 2025-11-25T22:22:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.25GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.39GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.91GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.14GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.98GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.36GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 9.92GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.99GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.59GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.60GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.52GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.57GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 49.4M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 10.6M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 55.7M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 10.0M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.11M ±21% |
| [Geomean] | 14.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.50G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.87G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.32G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.45G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.48G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.30G ±35% |
| [Geomean] | 2.29G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.32M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.74M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.3M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.32M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.75M ± 3% |
| [Geomean] | 3.66M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 112M ±118% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.47M ±159% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.44M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 166M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 9.02M ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.45M ± 2% |
| [Geomean] | 13.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 256M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 241M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.01M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 364M ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 171M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.04M ±16% |
| [Geomean] | 63.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.84M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.55M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.76M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.45M ±33% |
| [Geomean] | 3.86M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.77G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.32G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.34G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.27G ±32% |
| [Geomean] | 1.41G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 640k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 650k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.64M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 756k ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.78M ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 733k ±23% |
| [Geomean] | 1.13M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 879k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |