| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 4fb7e083a868946db08db9ef3bc807e21c8fc961 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T15:40:46Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T15:47:32.016327496Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251125.61 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251125.61/0 |
| upload-time | 2025-11-25T22:59:00Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 76.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.9µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 76.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 71.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.03GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.46GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.83GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.36GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.75GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.42GB ±11% |
| [Geomean] | 5.48GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.24GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.40GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 461M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 573M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 346M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 459M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 554M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 333M ±12% |
| [Geomean] | 445M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.4G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.1G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.4G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.9G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 19.1G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.2G ±23% |
| [Geomean] | 15.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 366M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 254M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 361M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 312M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 251M ±14% |
| [Geomean] | 309M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 805M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 567M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 787M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 537M ±37% |
| [Geomean] | 777M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.70G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.68G ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.52G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.41G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.77G ±65% |
| [Geomean] | 4.98G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.53k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 946 ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.59k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 951 ± 3% |
| [Geomean] | 4.11k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 667k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 392k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 56.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 669k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 396k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.1k ± 3% |
| [Geomean] | 246k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 226M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 267M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 219M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 264M ± 3% |
| [Geomean] | 243M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.2G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.8G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.1G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.9G ±68% |
| [Geomean] | 18.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 222M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 226M ±11% |
| [Geomean] | 179M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 374M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 378M ± 7% |
| [Geomean] | 373M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.95G ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.77G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.60G ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22G ±108% |
| [Geomean] | 2.02G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.52k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.58k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1k ± 2% |
| [Geomean] | 10.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 392k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 395k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08M ± 2% |
| [Geomean] | 652k |