| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 287017acebd27203aa3218abbd11ed65c2280cf8 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T20:14:08Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T20:19:37.466374742Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251126.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.11/0 |
| upload-time | 2025-11-26T01:59:32Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.60GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.47GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.05GB ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.99GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.99GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.84GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.47GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 52.2M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 16.3M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 6.12M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 53.5M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 12.0M ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.63M ±18% |
| [Geomean] | 16.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.66G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.48G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.38G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.80G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.97G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.37G ±17% |
| [Geomean] | 2.59G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.2M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.6M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.72M ± 7% |
| [Geomean] | 3.60M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 156M ±147% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 47.9M ±163% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 164M ±135% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 24.4M ±348% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.34M ± 6% |
| [Geomean] | 23.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 358M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 274M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.13M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 395M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 237M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.79M ±11% |
| [Geomean] | 72.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 876k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 880k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.84M ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.70M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.65M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.70M ±22% |
| [Geomean] | 4.39M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.21G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.39G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.85G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.39G ±31% |
| [Geomean] | 1.68G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 700k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 633k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 516k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.62M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 738k ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.97M ±129% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 733k ±36% |
| [Geomean] | 1.29M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 873k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 878k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.21M |