| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 0259df17feb288f1e24517516939b67876c2627b |
| benchmarks-commit | 4ff55e468b8ababfa5f4468c99f35ae4bf61d320 |
| branch | release-branch.go1.24 |
| builder | go1.24-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 04db77a423cac75bb82cc9a6859991ae9c016344 |
| experiment-commit-time | 2025-11-25T20:14:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-25T20:22:10.338068899Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20251126.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251126.13/0 |
| upload-time | 2025-11-26T02:23:23Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.24GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.47GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.39GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.04GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.29GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.18GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.89GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.12GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.56GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.50GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.62GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 52.9M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 11.1M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.11M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 50.5M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.6M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.03M ± 5% |
| [Geomean] | 15.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.52G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.48G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.30G ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.61G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.97G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.24G ±14% |
| [Geomean] | 2.29G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.1M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.27M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.75M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.0M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.33M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.76M ± 3% |
| [Geomean] | 3.63M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 123M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 37.9M ±232% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 114M ±99% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 51.7M ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43M ± 3% |
| [Geomean] | 23.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 399M ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 193M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.17M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 370M ±100% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 268M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.06M ± 6% |
| [Geomean] | 71.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 881k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.80M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.50M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.83M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.28M ±16% |
| [Geomean] | 3.81M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.39G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.31G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.80G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.24G ±14% |
| [Geomean] | 1.42G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 620k ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 667k ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.85M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 744k ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.24M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 744k ± 7% |
| [Geomean] | 1.23M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.6k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 878k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |