| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 879b659ae074bc135d711d45315dabeb27a5aceb |
| experiment-commit-time | 2026-04-27T03:32:01Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-27T03:38:33.047427498Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260427.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260427.3/0 |
| upload-time | 2026-04-27T08:58:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.08GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.48GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.49GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.28GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 34.9M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.31M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.99M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.1M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.52M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.22M ±34% |
| [Geomean] | 9.23M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.32G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.13G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.23G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 963M ±30% |
| [Geomean] | 1.87G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.64M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.64M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 117M ±108% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.13M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.22M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 68.2M ±220% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.13M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.20M ± 9% |
| [Geomean] | 8.49M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 243M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.86M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 8.88M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 241M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.75M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.49M ±44% |
| [Geomean] | 18.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.04M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.74M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.97M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01M ±43% |
| [Geomean] | 3.18M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.12G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 976M ±31% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 770k ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 620k ±45% |
| [Geomean] | 611k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |