| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 5fb2392a6f8371b98a3f8f7327ddafd721cf0ec5 |
| experiment-commit-time | 2026-04-27T22:54:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-27T23:04:57.018036886Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260428.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260428.11/0 |
| upload-time | 2026-04-28T05:58:18Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.8µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.1µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.69GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.48GB ±11% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.87GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.27GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 570M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 287M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 445M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 569M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 297M ± 9% |
| [Geomean] | 419M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.08G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.2G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.49G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.1G ±59% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±28% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 872M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 428M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 859M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 438M ±16% |
| [Geomean] | 740M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.83G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.38G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.59G ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.40G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.61G ±96% |
| [Geomean] | 4.23G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 684k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 668k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.5k ± 3% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 2% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.1G ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.63G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5G ±70% |
| [Geomean] | 16.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 170M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±36% |
| [Geomean] | 150M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 321M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ±15% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 940M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.54G ±127% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.59G ±111% |
| [Geomean] | 1.23G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 711k |