| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 65d5c5f6dd8aa7b221cff6ec3f5101ea2e5f3efa |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T14:14:44Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-28T14:21:39.843776325Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260428.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260428.14/0 |
| upload-time | 2026-04-28T19:59:17Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.28GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.22GB ±30% |
| [Geomean] | 3.78GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.37GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.53GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.37GB ±32% |
| [Geomean] | 5.38GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.31GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.31GB ±16% |
| [Geomean] | 7.44GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 229M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 250M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.6M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 247M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.1M ±59% |
| [Geomean] | 102M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.42G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.6G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.34G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.14G ±75% |
| [Geomean] | 4.50G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 155M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.95M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91M ± 4% |
| [Geomean] | 44.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 398M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.3M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 389M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 85.1M ±51% |
| [Geomean] | 227M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.60G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.28G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 141M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.13G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.18G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 155M ±62% |
| [Geomean] | 944M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 750k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 749k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.8k ± 2% |
| [Geomean] | 441k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.1M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.6M ±76% |
| [Geomean] | 41.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.12G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.12G ±76% |
| [Geomean] | 3.76G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 91.0M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.7M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.32M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 197M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.9M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.8M ±65% |
| [Geomean] | 111M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.16G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 117M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.23G ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 123M ±68% |
| [Geomean] | 378M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 748k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 747k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |