| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 7dcde17e8da11c02e25ed9116cc73946bfc5fbc1 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T17:07:26Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-28T17:13:57.355975575Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260428.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260428.19/0 |
| upload-time | 2026-04-28T22:56:48Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.63GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.85GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.98GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.23GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.82GB ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.47GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.95GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.11GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.44GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.04GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.6GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.25GB ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.57GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.46GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 52.7M ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.49M ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.10M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 60.5M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.75M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.82M ±20% |
| [Geomean] | 10.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.88G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 652M ±219% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.19G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.85G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 792M ±188% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ±26% |
| [Geomean] | 1.69G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.1M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.24M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.84M ± 9% |
| [Geomean] | 3.65M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 134M ±95% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.34M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 188M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.44M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.51M ± 4% |
| [Geomean] | 12.0M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 252M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 70.2M ±223% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.46M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 450M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 68.3M ±195% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.34M ±15% |
| [Geomean] | 46.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.87M ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.43M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.26M ±143% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.02M ±26% |
| [Geomean] | 2.57M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 625M ±222% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.18G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 752M ±185% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ±28% |
| [Geomean] | 894M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 467k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.04M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 856k ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.18M ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 790k ±14% |
| [Geomean] | 955k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.23M |