| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e22e20a1e52c28bf7a589aed164d29f932bac5b6 |
| experiment-commit-time | 2026-04-28T18:08:53Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-04-28T18:14:59.702666847Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260428.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260428.20/0 |
| upload-time | 2026-04-28T23:34:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.09GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.30GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.31GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.41GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.43GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.41GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 31.5M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.21M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.03M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 31.5M ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.24M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.38M ±33% |
| [Geomean] | 8.85M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.27G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 973M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.06G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.03G ±28% |
| [Geomean] | 1.82G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.44M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.91M ± 6% |
| [Geomean] | 1.46M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 91.1M ±149% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.92M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 92.3M ±154% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.93M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.91M ± 6% |
| [Geomean] | 8.01M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 248M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.38M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.67M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.33M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.99M ±75% |
| [Geomean] | 16.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.11M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.02M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.38M ±45% |
| [Geomean] | 3.12M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 956M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.02G ±31% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 622k ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 610k ±48% |
| [Geomean] | 574k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |